Ukraińcy za kierownicą taksówki

Ukraińcy są potrzebni w Polsce i nie ma już co do tego żadnych wątpliwości.

Nie da się ukryć, że stanowią oni doskonałą „siłę roboczą”, dzięki czemu mają wpływ na wzrost gospodarczy. Polacy przestali już narzekać na naszych sąsiadów ze wschodu, których w naszym kraju coraz więcej. Dzisiaj doceniamy już fakt zdobyci tak dobrych pracowników. Niestety, w ostatnich latach sytuacja na rynku pracy nie była u nas dość korzystna. Najlepsi fachowcy wyjechali poza granice Polski w poszukiwaniu lepszych warunków zarobkowych.

Dzisiaj lukę tą starają się pokryć właśnie Ukraińcy. Czy wiecie, że w naszym kraju funkcjonuje już blisko 3 tysiące firm założonych przez Ukraińców? Dokładają do naszego budżetu prawie 400 milionów złotych rocznie. Ci zaś, którzy podjęli u nas pracę na etacie, to z reguły pracownicy w branży budowlanej, rolniczej oraz przemysłowej. Warto jednak podkreślić, że wszyscy ci, którzy mają pozwolenie na legalny pobyt i pracę na terenie Polski, mogą wykonywać każdy rodzaj pracy, zgodnie z własnymi kwalifikacjami, umiejętnościami i doświadczeniem.

Tak naprawdę, Ukraińców jest w naszym kraju coraz więcej. Nie boją się żadnej pracy i co więcej, uznają, iż Polska staje się dla nich drugim domem. Nie myślą o powrocie na Ukrainę. Raczej pragną tutaj pracować i tutaj kupić mieszkanie. Swoje zarobki przeznaczają na codzienne utrzymanie, wsparcie rodziny, która pozostała za wschodnią granicą. Prawie wszystkim, uda się coś jeszcze odłożyć.

Polscy pracodawcy są zadowoleni w ukraińskich pracowników. To przede wszystkim ludzie uczciwi i solidni. Nawet jeśli nie posiadają odpowiednich kwalifikacji na dane stanowisko, szybko się uczą i z powodzeniem przechodzą wszelkie szkolenia. Przyjezdni z Ukrainy nie mają też bariery językowej, co jest ogromnym plusem przy wykonywaniu codziennych obowiązków.

Praca czeka na Ukraińców w każdym sektorze. Ukraińcy mogą pracować na kuchni, być księgowymi, fryzjerami, informatykami, taksówkarzami. Wiele zależy od ich kompetencji. Weźmy tutaj pod uwagę, że 15% z tych, którzy przekraczają polską granicę, ma wykształcenie wyższe a 20% średnie.

Ci, którzy mają jedynie wykształcenie podstawowe czy zawodowe, mogą podjąć się wolnych zawodów. Właśnie wspomniana taksówka jest dla nich nierzadko dobrym rozwiązaniem. Aby poruszać się po polskich drogach, wystarczy prawo jazdy, zdobyte na terenie Ukrainy. W Polsce zaś warto ukończyć kurs z topografii miasta i przejść odpowiednie szkolenie. Pamiętajmy, że praca taksówkarza nie jest dzisiaj trudna nawet dla cudzoziemca. W czasach, w których tak łatwo dostępne są nawigacje GPS, nie ma absolutnie żadnego problemu, by wozić klientów pod określony adres. Co ważne, praca taksówkarza wiąże się przecież z niemałymi zarobkami. Ukrainiec może liczyć na średnią pensję w wysokości 3 tysięcy złotych. To idealna opcja dla tych, którzy mają kłopoty z zatrudnieniem lub chcą sami regulować czas swojej pracy.

Warto jeszcze wspomnieć, że Ukrainiec za kierownicą taksówki może zdobywać nowe kontakty, może też przełamywać barierę językową, komunikując się z klientami. To praca legalna dla każdego, kto posiada prawo jazdy i pozwolenie na pobyt oraz pracę.